2011. február 5.
Mind a mai napig Ipolytölgyes azok közé a faluk közé tartozott, ahonnan sosem indultam vagy érkeztem még túranapokon.
Kiérve a faluból párszáz méterrel később egy pincesoron vezt keresztül az út, ami nem is inkább sor, hanem több párhuzamos kis utcácska együttese. Meglepő volt, hogy senki az ég egy adta világon nem volt egyiknél sem, előzetesen kicsit tartottam a kutyáktól, de mint kiderült feleslegesen. Elhagyva ezt a részt letértem a piros négyzet jelzésről, (amit az én térképeim még nem jeleznek) az balra felfelé tartva a Róth-erdő környékén csatlakozik a Nagybörzsönyből induló piros jelzéshez, én viszont a jobbra tartó széles, sáros úton mentem tovább. Néhány perccel később bal kéz felől egy őzre lettem figyelmes, amint engem megneszelve a szántóföldön át menekült. Elgondolkoztam azon, hogy ilyenkor milyen védtelenek, amikor nyílt terepen vannak.
Átlépve a Nemzeti Park határán kisvártatva a Hosszú-patak völgyében találtam magamat. Öt perc séta és egy nehézkes patak-átkelés után az Erdészet egykori házait vettem észre a fák mögött. Már régebben is néztem ezt a térképen, az egyik oka pont az volt annak, hogy erre jöttem, hogy megnézzem milyen házak is ezek. Nos két házról van szó, a képen a kisebbik látható, közvetlenül mellette egy nagyobb szintén teljesen elhagyatott, az enyészetnek hátrahagyott épület található. Nem az első és szerintem nem is az utolsó épületek, amire azt mondom, hogy egy kis ráfordítással pompás erdei házikóvá lehetne őket alakítani, a környezet igencsak idálisnak mondható.
Pihenés után tovább folytattam az utat, majd a Gregán-kútnál a Közép-hegy bal oldalánál mentem tovább. A Rózsa-forrást vagy másnéven Büdös-kutat sajnos nem találtam meg, úgyhogy nem álltam meg és egy nagyobb lendülettel felmásztam egész addig az erdészeti útig, ami kb. párhuzamosan fut a K+ jelzéssel. Ahol a jelzés becsatlakozott ott felmentem a háromszög jelzésnél a kilátóponthoz, ahonnan ráláttam a következő célpontra, a Széles-hegyre. Egy feleslegesen megmászott hegy és két többcentis véres seb (szúrós tövisek) után nekikezdtem a Széles-hegy megmászásának. Miután kereszteztem a börzsönyi kék jelzést tudtam, hogy már nem lehet sok hátra, és valóban: kisvártatva felértem a tényleg széles, lapos csúcsra, ahonnan klassz kilátás volt a Duna irányába. A csúcs keleti oldalán kiírtották az erdőt, így jól lehetett látni a következő célpontot
(akkor még nem tudtam, hogy az a végállomás is lesz), Márianosztrát. Elindultam lefelé a falu irányába a széles erdfészeti úton, majd miután lejjebb értem kiértem a fák közül és egy laposabb, viszont annál sarasabb részen találtam magamat.
Jobbra tekintve a Börzsöny talán legszebb formájú csúcsa, a Nagy-Galla volt látható, baloldalt pedig a Kopasz-hegyre és a mellette levő Vastag-hegyre lehetett látni. Innentől nagy szenvedés volt a sár miatt egész a falu határááig. Még hétközben gondoltam ki, hogy erre jövök, egyrészt tavaly hiába voltam húszszor a Börzsönyben, Márianosztrán egyszer se, másrészt a pálos kegytemplom és a börtön környékén eddig még nem jártam. Beérve a faluba először lecsekkoltam a buszmenetrendet, aztán úgy döntöttem, hogy a mai napon ennyi elég volt a túrázásból, mostanában úgyis kissé eltolódott az egyensúly a menetelés irányába, s a Börzsöny számos érdekes kulturális, történelmi látnivalója mellett elmentem, vagy csak éppenhogy érintettem. Pont fél egy volt, így kereken egy órám volt a busz indulásáig.
Először a templomhoz mentem fel. Belülről épp más túrázók jöttek ki, ezután pedig sáros bakancsomat amennyire csak lehetett letörölve bementem, kissé így is szégyenkezve, hogy ennyire koszos ruhákban megyek egy ilyen helyre. Bent nem volt épp senki, pár percet elidőztem a szép oltárok megtekintésével.
Eztuán a Rabtemetőt szerettem volna megnézni, mivel azt olvastam, hogy ez az egyetlen az országban. Az 1970-es évekig temették ide az embereket, utána viszont már a falu temetőjébe kellett a halottakat végső nyugalomra helyezni. Először teljesen ellenkező irányba indultam, de aztán észrevettem egy táblát ami a rabtemetőt mutatta így elkezdtem követni. Az úton volt egy egy lerobbant sorompó, ahol azonban semmilyen őr nem volt, és még csak ki sem volt írva semmi, így bátorkodtam továbbmenni.
Közvetlenül a börtön szélén vezet ez az út, bár az őrtornyokban nem voltak, dupla szögesdrót gondoskodik arról, hogy akinek bent a helye az bent is maradjon. Ez az út becsatlakozott a P+ jelzéshez, amiről száz méterrel később egy kis út ágazott le balra, ez vezetett a rabtemetőhöz. Kissé figyelmetlen voltam és itt akkorát estem, mint az ólajtó, amivel nem is lett volna probléma, de olyan szinten sáros lett a nadrágon hátsó fele, hogy az minden képzeletet fölülmúl. Időm igencsak fogytán volt, húsz perc múlva indult a busz, így csak 1-2 képet csináltam itt és már indultam is vissza.
Amikor visszafordultam a börtön mellett elvezető útra akkor vettem észre legnagyobb meglepetésemre, hogy visszafele több tábla is ki van téve, hogy "Belépés szigorúan tilos! Lőfegyverrel védett terület!" stb. mivel a kerülőúttal lekéstem volna a buszt, és idefele úton se volt egy árva lélek se sehol, bátorkodtam ugyanarra visszamenni mint amerre jöttem. Csak jobban védenek egy börtön területet annál, hogy utcai emberek ki-be járkálhassanak gondoltam.
Szerintem a külső kerítés csak ez, mert jóval beljebb látszódik egy másik szöges drótos rész, ott azonban fal is véd a szökéstől. Reméltem, hogy nem jön senki, ha meg jön és kérdőre vonnak végső esetben az jutott eszembe, hogy nagynéném férje egy-két éve még (nyugdíjazása előtt) főosztályvezető ezredes volt a büntetés-végrehajtásnál, az ő neve hátha jól cseng még most is itt is, de nagyon reménykedtem, hogy erre nem kerül sor. Persze aztán nem is lett semmi, ahogy jöttem, úgy el is mentem. Valahol a neten láttam egy képet ugyanabból a szögből, mint amit én csináltam, s azt is magánszemély készítette, tehát valószínűleg csak régről maradtak ott a táblák. A buszhoz egész hamar odaértem és egész úton hazafelé próbáltam eltakarni a hátsó felem, hogy ne legyek közröhej tárgya, ez sikerült is, hol több, hol kevesebb sikerrel...:)
A túra adatai: Táv: 14 km Szintemelkedés: kb. 600m 8:35-13:25